Samonivelizačný anhydritový poter ideálne riešenie pre Váš dom!
Tak, ako sa vyvíja každý odbor ľudskej činnosti, tak sa vyvíja aj stavebníctvo. Staršie materiály sú nahradzované novými a zastarané technológie sú nahradzované modernými pokrokovými riešeniami. Aj v oblasti realizácií podlahových konštrukcií sú stále častejšie betónové potery nahradzované samonivelizačnými potermi na sádrovej báze, tzv anhydrity. Jedná sa o hotové suché zmesi rôznych pevnostných tried a zrnitostí. Sú dodávané vo vreciach alebo mobilných silách, ktoré sú vybavené miešacím a čerpacím zariadením. Poter je okamžite pripravený pre aplikáciu bez potreby použitia ďalšieho strojového zariadenia. Potery sú zložené zo zmesi síranu vápenatého (tzv. anhydritu), minerálnych plnív a ďalších prísad zlepšujúcich samonivelizačné vlastnosti. Potery sú aplikovateľné v hrúbke už od 30 mm.
Anhydritové samonivelizačné potery disponujú mnohými výhodami v porovnaní s klasickými betónovými potermi. Sú to výrazná časová úspora, vďaka vysokému výkonu liatie – cca 1500 m2/deň. Dodávka poteru v sile znamená minimálnu skladovaciu plochu pre materiál na stavenisku. Potery možno jednoducho, ľahko a presne realizovať aj v členitých plochách bytových interiérov . Potery majú menšiu pracnosť a tak je možno usporiť počet pracovníkov a teda aj mzdových nákladov. Materiál nie je potrebné zhutňovať a hladiť. Nie je nutné pridávanie plastifikátorov v prípade realizácií vykurovaných podláh. Pre liatie podláh nie sú nutné prídavné strojné zariadenia, ako sú navijaky, výťahy a žeriavy. Materiál možno aplikovať až do vzdialenosti 120 m od silá a do výšky 30 m Kompenzované zmrštenie znamená realizáciu väčších plôch bez nutnosti dilatačných škár a vďaka dobrej pevnosti v ťahu za ohybu tiež absenciu výstužných sietí (Kari sietí). Výsledný poter má dokonalú rovinatosť – max 2 mm / 2 m dĺžky. Pevnosť v tlaku je porovnateľná s cementovým poterom. Poter je rýchlo aplikovateľný a napr v RD možno 1. deň realizovať pokládku izolantu, separačnej fólie a prípadných dilatácií, 2. deň možno vykonať vlastné liatie a 3. deň je samonivelizačný anhydritový poter pochôdzny. Výsledný poter je hotovou plochou pripravenou k pokládke finálnej vrstvy bez potreby ďalšieho vyrovnania. Ako povrchovú úpravu je možné použiť parkety, plávajúce podlahy, koberce, PVC, linolea alebo keramické dlažby. Menšia hrúbka poteru v porovnaní s betónovým poterom znamená menšie zaťaženie stavebnej konštrukcie.
Potery možno použiť pre združené podlahy pevne spojené s podkladom, pre potery na oddeľovaciej (separačnej) vrstve, pre plávajúce potery na tepelnoizolačné alebo zvukovo izolačnej vrstve a v neposlednom rade aj pre vykurované podlahy.
Hrúbka samonivelizačných poterov sa navrhuje podľa typu a pevnostnej triedy poteru a v závislosti na prevádzkovom zaťažení a pri plávajúcich poteroch tiež v závislosti na stlačiteľnosti a hrúbke izolačnej vrstvy. Platí však zásada, že hrúbka poteru pri liatí na podlahové vykurovanie má byť minimálne 2,5cm nad vrchnú úroveň podlahového kúrenia. V praxi teda najčastejšie realizované samonivelizačné potery sú v hrúbke 4-5cm.
Úpravou vhodnou povlakovou hydroizoláciou je možné použitie výrobku i v kúpeľniach.
Potery možno použiť pre rodinné domy, byty a hotelové izby, kancelárie, nemocničné izby, nemocničné a hotelové chodby, reštaurácie, školské triedy, čakárne, garáže s vozidlami do 2,5 t, zhromažďovacie miestnosti ako sú divadlá, tanečné sály, knižnice, obchodné domy a ďalej pre dielne a sklady s ľahkou prevádzkou.
Komentáre